گزارش دومین همایش اینترسولار ایران

دومین همایش اینترسولار ایران در ۳۰ آبان ماه سال ۱۳۹۶ با حضور بیش از ۵۰۰ شرکت کننده ایرانی و خارجی و حضور حدود ۱۰۰نفر از مدیران و کارشناسان شرکت¬های توزیع و برق منطقه ای در محل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد. برای برگزاری این همایش که برای دومین بار، شرکت¬های فعال و متخصصین حوزه انرژی خورشیدی سراسر جهان را در ایران گرد هم آورد، شرکت آلمانی سولارپروموشن و شرکت آیسا و گروه ایران ویند (باشگاه باد و خورشید ایران) با یکدیگر همکاری کردند.
همایش/نمایشگاه اینترسولار به عنوان معتبرترین همایش در حوزه انرژی خورشیدی در جهان با حمایت انجمن های پیشرو جهانی ازجمله انجمن انرژی خورشیدی آلمان (BSW)، انجمن سولار پاور اروپا (Solar Power Europe) و انجمن انرژی خورشیدی خاورمیانه (MESIA) تجربه بیش از ۲۵ سال برگزاری نمایشگاه های موفق در مونیخ، بمبئی، سان فرانسیسکو، سائوپائولو و دبی و… را دارد.
در مراسم افتتاحیه دومین همایش اینترسولار ایران، جناب آقای دکتر صادق¬زاده؛ رئیس سازمان انرژی¬های تجدیدپذیر و بهره¬وری انرژی برق(ساتبا)، جناب آقای مارکوس الزاسر؛ مدیر عامل شرکت سولار پروموشن آلمان و جناب آقای محمدحسن غفوری؛ مدیر عامل شرکت آیسا و موسس گروه ایران¬ویند به سخنرانی با محوریت به¬روزترین چالش¬ها و موضوعات صنعت انرژی خورشیدی پرداختند.
آقای مارکوس الزاسر پس از ارائه توضیحاتی راجع به تاریخچه همایش بین¬المللی اینترسولار و اهداف کلی آن در رابطه با توجیه¬پذیری و اقتصادی شدن تولید انرژی از پنل‌های خورشیدی در جهان سخنرانی کرد.
در ادامه برنامه آقای محمدحسن غفوری توضیحاتی راجع به اولین اینترسولار ایران در سال گذشته و چگونگی ارتباط آن با باشگاه باد و خورشید ایران ارائه و هدف از تشکیل آن را بیان کرد و افزود: مسائل و مشکلات تجدیدپذیرها چه در بخش قانون¬گذاری و چه در بخش تولید و مسائل فنی نیاز بیشتری به تفحص دارد و تنها نمی‌توان با همایش‌های سالیانه آن‌ها را حل کرد. به همین دلیل این باشگاه جلساتی ماهیانه دارد که جمعه اول هر ماه با موضوعاتی کاملا هدفمند و متنوع برگزار می‌شود. وی در ادامه شعار اینترسولار امسال را بودجه تضمین شده و مطمئن برای خرید برق تجدیدپذیر بیان نمود.
آقای دکتر صادق زاده، با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۴۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده و ۷۰۰مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در دست احداث در کشور وجود دارد افزود: تاکنون ۲۱۰۰مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر منعقد شده است. وی درخصوص نقش ساتبا ادامه داد: تمام تلاش سانا و سپس ساتبا این بوده است که در تشخیص محق یا غیرمحق بودن متقاضیان احداث نیروگاه¬های تجدیدپذیر دخالتی نداشته باشد. درواقع تلاش ساتبا بر آن است که ورود به حوزه، آسان لیکن باقی ماندن در آن دشوار باشد. به عنوان مثال تمدید پروانه احداث به مدت شش ماه برای اولین بار سخت، برای شش ماه بعدی نادر و برای بار بعد غیرممکن باشد. حتی در آلمان نیز معمولا ۴۰درصد از پروانه¬های احداث صادر شده به احداث واقعی نیروگاه منجر می¬شود.
دکتر صادق زاده در ادامه به ارائه توضیحات در خصوص سهم حوزه تجدیدپذیرها از درخواست¬های سرمایه-گذاری خارجی، آمار اشتغال¬زایی تجدیدپذیرها در کشور، میزان رشد تولید داخلی تجهیزات نیروگاه های خورشیدی، اهمیت شفاف¬سازی جریان مالی موجود، مشکلات و چالش¬های موجود در مسیر توسعه تجدیدپذیرها و راهکارهای ساتبا برای رفع این موانع پرداخت.
در ادامه برنامه، میزگرد “سیاست¬گذاری توسعه انرژی¬های تجدیدپذیر در ایران و نقش نهادهای مختلف” با حضور جناب آقای مهندس محمدنژاد؛ معاون برنامه¬ریزی و توسعه ساتبا، آقای دکتر امیری خامکانی؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، آقای مهندس فیروزی؛ معاون انرژی¬های تجدیدپذیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی و آقای مهندس صالحی؛ نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
برنامه بعدی همایش به میزگرد “بررسی مسائل حقوقی نیروگاه¬های تجدیدپذیر” با حضور آقای زعفرانچی¬زاده، مدیر دفتر مشارکت¬های غیردولتی ساتبا، آقای رحمانی مدیرعامل موسسه حقوقی بیان امروز وDR.AHMAD KHONSARI(WATSON FARLEY & WILLIAMS) اختصاص داشت.

میزگرد سوم همایش اینترسولار به موضوع “چالش¬های اتصال به شبکه نیروگاه¬های تجدیدپذیر در ایران” پرداخت. در این میزگرد آقای دکتر رفیعی از شرکت معیار توسعه نیرو، آقای دکتر رجبی مشهدی معاونت راهبردی شبکه برق ایران، آقای مهندس راعی مدیرکل دفتر برنامه¬ریزی شبکه توانیر و جناب آقای برهمندپور از پژوهشگاه نیرو حضور داشتند.
در ادامه برنامه، میزگرد “تامین مالی نیروگاه¬های تجدیدپذیر در فضای پسابرجام” با سخنرانی آقای دکتر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین¬الملل، آقای بهشتی عضو هیات مدیره بانک پاسارگاد، آقای ساعدی سارخانلو معاون سرمایه¬گذاری صندوق توسعه ملی و MR.GÜNTER GRABNER(MANAGING DIRECTOR, KPV SOLAR) برگزار شد.

میزگرد آخر دومین همایش اینترسولار ایران، به موضوع ” تجربیات احداث نیروگاه¬ خورشیدی در ایران” پرداخت. در این میزگرد MR.PAUL PAN(GENERAL MANAGER, HUAWEI)، و MR.HANS JÜRGEN SAUTER(CSO, KRINNER SCHRAUBFVNDAMENTE GMBH) ، سرکار خانم مهندس سلیمانی رئیس هیات مدیره شرکت نورسان انرژی و آقای محقق نماینده شرکت KPV SOLAR حضور داشتند.

مباحث مطرح شده در میزگردهای یادشده در گزارش¬های مجزا به صورت کامل ارائه می¬شود.
نمایشگاه اینترسولار در دومین همایش نیز با استقبال بسیار خوب شرکت¬های فعال و مطرح داخلی و خارجی مواجه شد. تغییر محل برگزاری همایش به هتل اسپیناس پالاس تهران به دلیل وسعت کافی تالار نمایشگاه این امکان را فراهم کرد که محل پذیرایی زمان¬های استراحت و محل غرفه¬های نمایشگاهی ادغام شود. این تمهید برای اختصاص زمان بیشتر به نتورکینگ و معرفی شرکت¬ها به مدیران و کارشناسان و حاضرین و ایجاد ارتباط موثر و دوستانه بین شرکت¬کنندگان و غرفه داران مهیا شد. شرکت¬های مطرح خارجی و داخلی فعال در حوزه نیروگاه های خورشیدی از جمله شرکت نورسان انرژی، SUNEL و KPV SOLAR و … در آن خدمات و تجهیزات و نوآوری های خود را ارائه کردند.
این همایش، در روز دوم در محل سازمان انرژی‌های نو ایران ادامه یافت. در این برنامه جانبی پس از برگزاری دو کارگاه تخصصی “اتصال به شبکه نیروگاه¬های خورشیدی” و “بررسی چالش¬های احداث نیروگاه¬های خورشیدی در ساختمان” به شش شرکت ایرانی و خارجی فرصت داده شد که هر کدام به مدت ۱۵دقیقه به معرفی شرکت و محصولات خود بپردازند تا شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط دو طرفه به صورت مناسبی برقرار شود.